top of page
Logo1.png

SZANOWNI GOŚCIE

        Aeroklub Polski jest stowarzyszeniem lotniczym o bogatych tradycjach i wielkim dorobku sportowym, szkoleniowym i wychowawczym. Od zarania swego istnienia działa na rzecz obronności kraju i uczestniczy w świadczeniu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych. Swoją działalnością obejmuje cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Aeroklub Bielsko-Bialski to znaczące ogniwo tej organizacji społecznej, kultywującej najpiękniejsze tradycje wielu lotniczych pokoleń Polaków.

 

        Mam zaszczyt ponownie, serdecznie zaprosić Państwa na nasze lotnisko w Aleksandrowicach, tym razem z okazji XVI–tego Międzynarodowego Pikniku Lotniczego. Tegoroczny wysiłek organizacyjny traktujemy jako wkład członków naszego Aeroklubu w ogólnopolskie obchody 100-LECIA Aeroklubu Polskiego.

 

        Zwykli ludzie ogarnięci jakąś pasją są na świecie tacy sami, w każdej chwili są gotowi dzielić się nią z innymi. My – członkowie Aeroklubu Bielsko-Bialskiego - poprzez szczególny charakter imprezy rekreacyjno-rodzinnej naszego Lotniczego Pikniku od lat staramy się dać sympatykom lotnictwa i mieszkańcom Podbeskidzia możliwość czerpania radości z naszego zauroczenia. I sądząc po frekwencji podczas kolejnych corocznych spotkań, jedynie niesprzyjające warunki atmosferyczne są w stanie nam to utrudniać..

 

        Podobnie jak w poprzednich latach, poprzez bogaty program lotniczy Pikniku i tym razem nieco zmienioną formułę dwudniowego spotkania, chcemy dać możliwość bliższego kontaktu z różnymi konstrukcjami lotniczymi oraz na większą skalę skorzystania z możliwości wykonaniu lotu widokowego nad naszym miastem. Zgromadzony sprzęt lotniczy na wystawie statycznej i demonstrowany podczas pokazów dynamicznych, mamy nadzieję, pozwoli po raz kolejny ugruntować postrzeganie służebnej roli lotnictwa w naszym regionie. Samoloty, szybowce, śmigłowce, lotnie, spadochrony, modele latające, balony, to wszystko, co stanowi o uroku lotnictwa, będzie dostępne dla publiczności w czasie dwóch dni Pikniku wraz z innymi atrakcjami naziemnymi: wesołe miasteczko dla dzieci, wyśmienita gastronomia, występy estradowe. Po raz pierwszy w Polsce na Pikniku lotniczym będzie można zobaczyć elektromobilność w lotnictwie, szybowce Diana 3 z napędem elektrycznym w kontraście do szybowca JS-3 z napędem odrzutowym (silniczek mały, ale okrutnie hałaśliwy). Niewątpliwą atrakcją tegorocznego Pikniku będą występy Zespołu Akrobacyjnego Firebirds (Adam Labus, Łukasz Świderski i Sebastian Nowicki) a także Łukasza Czepieli, jedynego polskiego pilota akrobacyjnego klasy Challenger latającego podczas mistrzostw świata w zawodach Red Bull Air Race World Championship  - tak, tak tego samego co wylądował na molo w Sopocie. Równie atrakcyjnie zapowiada się występ Macieja Pośpieszyńskiego, który dzięki treningom, talentowi i miłości do akrobacji zdobył najważniejsze światowe trofea lotnicze (w ciągu 5 lat około 15 medali Mistrzostw Świata i Europy). Sebastiana Kawę – reprezentanta Aeroklubu Bielsko-Bialskiego będącego gwiazdą niemal każdego Pikniku - wszyscy znamy (największy dorobek medalowy wśród pilotów szybowcowych świata - 17 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe medale mistrzostw świata, 1 brązowy i 2 złote medale Światowych Igrzysk Lotniczych, oraz 7 tytułów  mistrza Europy). Tym razem, ze względu na kolejny udział w zawodach nie będzie mógł być z nami, ale mamy inną niespodziankę. Gościem Pikniku będzie Kapitan Tadeusz Wrona, znany zwłaszcza z udanego awaryjnego lądowania samolotu Boeing 767 na pasie lotniska Chopina w Warszawie. Możliwość spotkania takich słynnych postaci polskiego lotnictwa podczas naszego Pikniku to jedyna okazja na wyjątkowy autograf czy ciekawą rozmowę.

 

        Uroczyste otwarcie Pikniku z udziałem Prezydenta Miasta p. Jarosława Klimaszewskiego nastąpi  o godz. 15.00, w przerwie bloku pokazów. Wówczas  nastąpi  prezentacja w locie i uroczyste przekazanie do użytku w Aeroklubie Bielsko-Bialskim szybowca szkolno – treningowego PW-6 pozyskanego w ramach budżetu obywatelskiego w ramach zwycięskiego projektu  „Szybowcem po niebie”  z  2017 r.

 

        W imieniu organizatorów życzę wszystkim uczestnikom Pikniku bogatych wrażeń z obcowania w czasie tych dwóch dni z historią i współczesnością lotnictwa na Podbeskidziu.

 

Jerzy Oślak

 

Prezes Aeroklubu Bielsko-Bialskiego

Szanowni Państwo!

 

Uprzejmie informujemy, że jak co roku na nasz pikinik wstęp jest wolny.

 

W czasie dwóch dni Pikniku będzie można, podobnie jak w latach ubiegłych, przybyć wprost na lotnisko samochodem. Część płyty lotniska jest wydzielona na obszerny parking dla wszystkich - wjazd główna aleją dojazdową do Aeroklubu (na czas pikniku droga jednokierunkowa) od ul. Cieszyńskiej, a wyjazd przez teren Zakładów Szybowcowych - około 100 m do ul. Cieszyńskiej (droga jednokierunkowa dostępna tylko w czasie trwania Pikniku).

Prosimy wszystkich przybywających na lotnisko do rejonu przeznaczonego dla publiczności od strony wschodniej lotniska (ul. Lotnicza), aby czynili to poza granicami lotniska utwardzoną drogą gruntową do ogródków działkowych i dalej wzdłuż ogródków w kierunku zachodnim do sektora dla publiczności. Stali bywalcy lotniska znają te zasady, wszystkich innych sympatyków zapraszamy do zapoznania się z planem sytuacyjnym.

Program lotniczy, mamy nadzieję przypadnie Państwu do gustu i spowoduje, ze spędzicie z nami dużo czasu, a życzylibyśmy sobie, aby "wciągnęło " Państwa na dwa dni, a nawet jeszcze dłużej. Ten weekend spędzamy wspólnie w atmosferze rekreacyjno-rodzinnej imprezy w cieniu skrzydeł, ale zdecydowanie przy donośnym warkocie lotniczych silników, przy dźwiękach doskonałej muzyki w wykonaniu znakomitych artystów.

 

Komunikacja

 

Jak co roku na teren pokazów dostać będzie się można zarówno komunikacją miejską, jak i własnymi środkami transportu. Na części płyty lotniska jest wydzielony obszerny parking dla samochodów naszych gości (około 250 miejsc parkingowych).

 

Opłaty

 

Od samego początku organizowania bielskich pokazów staramy się o to, żeby koszty, jakie musicie Państwo ponieść w związku z przybyciem i uczestnictwem w naszym pikniku, były możliwie jak najniższe. Również i w tym roku postaramy się, aby były one tak samo niezauważalne jak przez poprzednie lata.

XVI Międzynarodowego Pikniku Lotniczego w Aleksandrowicach 

 31.08. – 01.09.2019 r.

bottom of page